Psihodrama je oblik grupne psihoterapije i akcioni metod koji koristi elemente drame i spontanog improvizovanog pozorišta. U grupi se na psihodramskoj sceni istražuju međuljudski odnosi i razne uloge koje igramo u životu, kao i naš unutrašnji svet – snovi, fantazije, želje i strahovi, prošlost, sadašnjost i budućnost. Psihodrama omogućava da se grupni proces i međuljudski odnosi članova grupe ovde i sada istraže na psihodramskoj sceni, kao i da se objektni odnosi eksternalizuju na psihodramskoj sceni. Upotrebom psihodrame i akcionih tehnika naglasak se, pored verbalne komunikacije, stavlja i na neverbalno, a kod članova/članica grupe se podstiču spontanost i kreativost, omogućava bolje sagledavanje sebe, povećava empatija i pruža se prilika da istraže svoje autentične potrebe, kao i da sadašnjost povežu sa bitnim odnosima i dešavanjima iz prošlosti.
Šta je psihodrama?
Psihodrama je forma grupne psihoterapije koja koristi elemente drame i spontanog improvizovanog pozorišta života i istine.
Kako funkcioniše psihodrama? Kako izgleda psihodramski rad?
Počinjemo od razgovora u krugu i susreta sa drugim učesnicima grupe. Težimo da dostignemo Encounter kada oba učesnika u susretu iskreno pokušavaju da se autentično sretnu.U susretima se desava i autenticini deo kada spontano intuitivno osetimo drugu ličnost. Moreno je to nazvao Tele. U susretima se desava i transferni deo. Bitno je da se svi učesnici osećaju slobodno da učestvuju koliko im odgovara. Da ne budu pod pritiskom. Kada kroz razvoj komunikacije u grupi do toga prirodno dođe, ustajemo sa stolica, i na psihodramskoj sceni, u akciji istražujemo naše važne međuljudske odnose i razne uloge koje igramo u životu.
Ako želimo, možemo postati protagonista, i biramo nekog člana grupe da na sceni igra tu za nas drugu važnu ličnost. Možemo kasnije i zameniti uloge sa drugim važnim ličnostima (role reversal). Tada ulazimo u ulogu druge ličnosti i povećavamo empatiju za tu ličnost. Neko će tada igrati nas i često se iznenadimo kada vidimo sebe u ogledalu grupe. Možemo na psihodramskoj sceni istražiti našu subjektivnu realnost, ali i naš unutrašnji svet: snove, želje, fantazije, strahove, prošlost, sadašnjost i buducnost. Psihodrama omogućava da se grupni proces, naši međuljudski odnosi sada i ovde sa članovima grupe istraže na sceni. Omogućava i da se naši unutrašnji objektni odnosi, važne ličnosti koje smo introjektovali, sada eksternalizuju na psihodramskoj sceni. Onda te ličnosti i odnose mozemo da objektivnije sagledamo i da na sceni istražujemo nove mogućnosti. Da izađemo iz stereotipnog ponašanja i neproduktivnog ponavljanja, iz moguće kompulzivne repeticije. Na psihodramskoj sceni, postižu se intenzivnija komunikacija i osećanja nego kada je komunikacija samo verbalna.
Susreti sada nisu samo u našoj fantaziji i nisu samo reči. Sada, ispred nas, je stvarna ličnost. Pokret i dodir, ako je dodir nežan može oživeti onu važnu bliskost i podršku koju smo moguće doživljavali u prošlosti. Odgurivanje može oživeti osećaj da smo nekada bili odbačeni, i podsetiti nas na neprijatna iskustva. Prilika je u psihodrami i grupnoj terapiji da ove odnose iz prošlosti sada, uz podrsku grupe, možemo da u sadasnjosti menjamo, da se oslobadjamo i gradimo bolje odnose. To je korektivno emocionalno iskustvo.
Psihodrama je i proba za život. Na sceni, u podržavajućoj grupi probamo, eksperimentišemo sa novim ulogama i novim uspešnijim ponašanjima, znajući da nećemo biti kažnjeni za eventualne greške . U grupi gradimo dobru kuluturu grupe u kojoj dolazi do međusobno autentičnijeg fidbeka; i to se razlikuje od uobičajene socijalne komunikacije, kao na primer na koktel partiju. Dolazi do mogućnosti interpersonalnog učenja. Gradimo dobru autentičnu podržavajuću kulturu grupe.
U psihodrami se oslobadjaju spontanost, vitalnost i kreativnost.
Očekujemo da svi učesnici poštuju pravila grupne terapije: dolazak na vreme i ostajanje do kraja seanse, dobronamernost i prema sebi i prema drugima,
dobra volja za komunikacijom, poverljivost – da se van grupe ne priča o sadržajima i intimi koje su podelili drugi, potrebno je međusobno poštovanje i nema
destruktivnog ponasanja. Učestvujemo u meri koja nam odgovara.
Psihodramska otvorena grupa
Tvorac psihodrame, Moreno, počeo je da vodi u Beču 1920tih godina grupe Spontanog teatra, koje su kasnije evoluirale u Psihodramske otvorene grupe POG. Moreno je kasnije razvijao POG u Njujorku sa svojim saradnicima 1950tih i 1960tih.
Šta donosi učešće u otvorenoj psihodramskoj grupi?
Otvorene grupe su u prirodi psihodrame, to je prilika da se upoznate sa psihodramom i grupnom terapijom. Odnosno, to je prilika da učestvujete koliko vam odgovara i da imate direktno iskustvo. Ako ste student u treningu nekog psihoterapijskog metoda, ovo je i prilika za dodatne iskustveno-edukativne časove. Svi učesnici mogu dobiti potvrdu SPA Moreno o broju časova.
Ako ste zainteresovani za edukaciju iz psihodrame, onda otvorene grupe mogu biti i neophodne uvodne grupe za eventualnu kasniju redovnu edukaciju iz psihodrame i grupne psihoterapije.
Pre početka redovne edukativne grupe biće održavane otvorene grupe POG kao uvod u školovanje. Takodje će početi i seanse teorije iz grupne terapije i psihodrame: Teorija kroz akciju, TkA. Zainteresovani za edukaciju iz psihodrame i grupne terapije su dobrodosli da prisustvuju i seansama Direktne supervizije kada delove seanse vode stariji studenti SPA uz direktnu superviziju trenera. O datumima seansi iz teorije i direktne supervizije možete se raspitati na Otvorenoj grupi, i uključiti se na informativnu mejling listu SPA otvorene grupe.
Ove otvorene grupne psihodramske seanse omogućavaju direktno lično terapijsko iskustvo. Takodje, to mogu da budu uvodne, pripremne seanse za buduće studente psihodrame, a i podsticaj terapeutima, iz drugih škola, da elemente psihodrame primene u svom svakodnevnom radu.
Od učesnika se očekuje da razumeju i poštuju osnovna pravila grupne terapije: otvorenost za komunikaciju, međusobno poštovanje, davanje i primanje feedback-a, dobronamernost i nedestruktivno ponašanje i komunikacija. Ali bitna je, takodje, i sloboda da ispoljimo svoje neslaganje ako do toga dođe. Očekuje se i diskrecija, da se van grupe ne priča o događanjima u grupi. Očekuje se da učesnici dođu na vreme na početak seanse i da ostanu do kraja seanse.
Naravno, svaki član i članica grupe imaju slobodu izbora da učestvuju onoliko koliko žele. Bitno je da na grupi gradimo sigurnost i poverenje. Nije neophodno da imate talenat za dramu i glumu.